Menu witryny
  • Start
  • Biografia
  • Curriculum Vitae
  • To jest to
  • Laurki
  • Lamus
  • Harcerstwo
  • Pasje
  • Galeria
  • Publikacje
  • Radio
  • Telewizja
  • Ulubione linki
  • e-Pamiętnik
  • Kontakt
  • Mój JDK
  • Mój MDK
Szukaj

PostHeaderIcon W Oxfordzie studia o Polsce

czwartek, 13 grudnia 2012 20:54 | PDF | Drukuj | Email

Pod koniec października 2012 do Polski dotarła sensacyjna wiadomość. Uniwersytet Oxfordzki otworzy interdyscyplinarne Studia o Polsce Współczesnej. To pierwszy tego rodzaju kierunek na świecie. Będą to studia humanistyczne oparte na analizie uwarunkowań politycznych, gospodarczych i kulturowych współczesnej Polski.
W tym celu powołana została fundacja St. Antony’s College Oxford Noble Foundation, w której działa między innymi Leszek Czarnecki, jeden z najbogatszych Polaków. W tworzenie Studiów zaangażowani są wybitni przedstawiciele międzynarodowego świata nauki oraz wielkie autorytety polskiego 20-lecia wolności: m.in.: Prof. Timothy Garton Ash, Prof. Norman Davies oraz Prof. Margaret MacMillan, Rektor St. Antony’s College, w którym utworzone zostaną Studia. Honorowy patronat nad programem objęli Premier Tadeusz Mazowiecki, postać symboliczna dla sukcesu polskich przemian oraz Profesor Zbigniew Pełczyński, wybitny polski profesor Oxfordu, przez lata wspierający studiujących tam Polaków. Ten uznany politolog już wcześniej rozszerzał wiedzę o naszym kraju w tamtym środowisku. Bywało ono jednak zmienne, zwiększając się w momentach, w których coś się u nas działo np. w roku 1956, 1970 czy w okresie Solidarności. To profesor w poniedziałek po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego komentował  Brytyjczykom w telewizji oglądanej  przez 6 milionów  ludzi to, co zastało nasz kraj w nocy z 12 na13 grudnia 1981 roku.

Więcej… Dodaj komentarz
 

PostHeaderIcon Z Benedyktem XVI na Twitterze

środa, 12 grudnia 2012 22:07 | PDF | Drukuj | Email

Papież Benedykt XVI wysłał dziś (12 grudnia 2012)  osobiście wiadomość, z tabletu, po audiencji generalnej, o godzinie 12, która odbyła się  w Watykanie. Na swoim koncie na Twitterze Ojciec Święty napisał:
„Drodzy Przyjaciele, z radością łączę się z wami przez Twitter. Dziękuję za wasze liczne odpowiedzi. Z serca wam błogosławię”
To był dla mnie impuls do rejestracji na tym komunikatorze. Zrobiłem to w 10 godzin po wpisie Papieża odpowiadając:
„Witam, pozdrawiając, z Jasła WASZĄ ŚWIĄTOBLIWOŚĆ Benedykta XVI. 12.12.2012.Ta dzisiejsza łączność zrodziła we mnie nowe nadzieje. Dziękuję! Zbigniew DRANKA”
Dalej Ojciec Święty pisał:
-Jak możemy przeżyć lepiej Rok Wiary w naszej codzienności?
-Rozmawiaj z Jezusem na modlitwie, słuchaj Jezusa, który mówi w Ewangelii, spotykaj 
 Jezusa obecnego w potrzebującym.
-Jak żyć wiarą w Jezusa Chrystusa, w świecie bez nadziei?
-Z pewnością, że osoba wierząca nigdy nie jest sama. Bóg jest opoką, na której
  można budować życie, a Jego miłość jest zawsze wierna.
-Ofiaruj wszystko, co robisz Bogu, proś Go o pomoc w każdej okoliczności 
  codziennego życia i pamiętaj, że On jest zawsze tuż obok ciebie.
Tuż po pierwszym tekście Papieża na temat wiary, liczba osób obserwujących jego profil na tym portalu społecznościowym zbliżyła się do miliona i stale rośnie.
Najwięcej użytkowników śledzi angielską wersję otwartego przez Watykan profilu papieża. W sumie ma on 8 wersji językowych, między innymi polską,z którą i ja od dziś się zaznajamiam.

Dodaj komentarz
 

PostHeaderIcon W Krakowskiej Zając "zastąpił" Pieronka

sobota, 08 grudnia 2012 20:29 | PDF | Drukuj | Email

W aktualnym numerze Gazety Krakowskiej na stronie 10 w miejscu, gdzie od zawsze czytałem felietony Księdza Tadeusza Pieronka, jest teraz tekst, także duchownego, Andrzeja Zająca. Jak wynika z wyjaśnień redakcji franciszkanin rodem z Jasła 7 grudnia 2012 „zastąpił” wyjątkowo zacnego Biskupa. Jeżeli nawet jest to wyjście awaryjne redakcji popularnego dziennika to jest swoistą nobilitacją obecnego rektora Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie. I nie dziwi czytelnika, bacznego obserwatora dotychczasowej drogi życiowej tego wyjątkowego humanisty w habicie.

Andrzej Zając, absolwent I liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, wychowanek MDK i JDK nadal fotografuje, pisze wiersze i teksty piosenek. Jako teolog Ojciec dr Andrzej Zając specjalizuje się w duchowości franciszkańskiej.

W przedświątecznych przygotowaniach polecam lekturę Świątecznego Daru Miłości……

>> Pobierz artykuł - Polska Gazeta Krakowska <<

Dodaj komentarz
 

PostHeaderIcon SMS ma 20 lat

poniedziałek, 03 grudnia 2012 17:29 | PDF | Drukuj | Email

SMS (angielski) - Short Message Service – usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej i stacjonarnej ma 20 lat. Pierwszy w historii tekst SMS-em został wysłany 3 grudnia 1992 roku z Wielkiej Brytanii.  Neil Papworth, pracownik Vodafone składał w nim życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia swoim kolegom. Jednak autorem tego spektakularnego wynalazku z roku 1991 jest Ian Pearson, który zasłynął również jako autor projektu aktywnego szkła kontaktowego, wykorzystywanego dziś w nowoczesnej okulistyce. Jest także autorem kilkunastu książek i opracowań naukowych, ma na koncie ponad 450 wykładów i wystąpień związanych ze swoją działalnością. Ta nowa forma przekazywania życzeń przywędrowała do Polski wraz z kieszonkowymi  telefonami.

Dodaj komentarz
 
Więcej artykułów…
  • Refleksyjnie po odejściu Profesora Jacka Woźniakowskiego
  • Tę odnowę zaplanowano 6 lat temu
  • W listopadowych wypomnikach polecam Mariannę Łukasiewicz
  • Na Wielkim Portrecie JP II

<< pierwsza < poprzednia 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 następna > ostatnia >>

Strona 103 z 117

Copyright © 2010 - Zbigniew Dranka
All Rights Reserved

Webmaster: LookMedia - Jasło