Menu witryny
  • Start
  • Biografia
  • Curriculum Vitae
  • To jest to
  • Laurki
  • Lamus
  • Harcerstwo
  • Pasje
  • Galeria
  • Publikacje
  • Radio
  • Telewizja
  • Ulubione linki
  • e-Pamiętnik
  • Kontakt
  • Mój JDK
  • Mój MDK
Szukaj

PostHeaderIcon Biografia

Zbigniew Drankaurodzony 27 października 1950 o godzinie 10.00 w Jaśle, jako pierworodny syn  Janiny i  Antoniego. Młodsze rodzeństwo: Wiesław, Ryszard, Leszek, Jan, Marta, Beata, Agnieszka.

Żona Barbara, córka  Anna, zięć Krzysztof, wnuczka Monika.

„W Jaśle jestem u siebie” - powiada. Lata młodzieńcze zdominowała, zwyczajnie, edukacja w Szkole Podstawowej Nr 1 i Liceum Ogólnokształcącym wzbogacona służbą liturgiczną  w „Farze ” i  harcerską przygodą. W ZHP  przeszedł wszystkie stopnie wtajemniczenia od zucha po instruktora w stopniu harcmistrza. Duży wpływ na wybór przyszłej profesji  miała działalność  w  Zakładowym Domu Kultury ”CHEMIK” ZTS „Gamrat”.

Praca zawodowa, wynikająca  z pasji i autentycznych zainteresowań,  zawsze  była związana z kulturotwórczą działalnością w środowisku.

Etatowo związany był z Wydziałem Oświaty Urzędu Powiatowego (1970 - 1974), Jasielskim Domem Kultury (1974 - 1984). Przez 22 lata (1984  - 2006) był dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle. Od 1 września 2006, z własnej woli, na emeryturze. W latach 2008 - 2012 koordynator programu  MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU  dla województwa Podkarpackiego.

Wieloletni członek  Sekretariatu  (Wiceprzewodniczący) Krajowej  Rady Placówek Wychowania  Pozaszkolnego. Założyciel i długoletni Wiceprzewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego. W 2011 wyróżniony  Honorową Odznaką tego Stowarzyszenia za wybitne zasługi  w rozwoju wychowania pozaszkolnego dzieci i młodzieży.

Przez kilka lat kierował działalnością  Radiowęzła Powiatowego w Jaśle. Od 1971 roku współpracuje, dziś jako  dziennikarz - członek  Stowarzyszenia  Dziennikarzy RP - z prasą, radiem i telewizją. Autor popularnego cyklu wywiadów z artystami zamieszczanych w tygodniku „Podkarpacie”. Koproducent wielu bloków programowych rzeszowskiej rozgłośni -  „Radio Biwak”. Twórca w 2020 cyklu dziejów tej audycji w formie alfabetu czytanego na antenie. Autor wielu publicystycznych refleksji o dziejach Jasła  w „Obiektywie Jasielskim”. I wyważonych notek pośmiertnych o znanych jaślanach.

Przez  wiele lat  jako ankieter  wydawnictw prasowych i OBOP i SP zbierał  opinie mieszkańców Jasła i regionu dotyczące wielu zagadnień życia publicznego.

W latach 1988 - 1990 był radnym Wojewódzkiej i Miejskiej Rady Narodowej, przewodniczącym Komisji Wychowania, Oświaty i Kultury MRN w Jaśle. Radny Rady Powiatu Jasielskiego 2010 - 2014; Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystki, sekretarz Komisji Rewizyjnej.

„Skrót od Jasła to Ja” – powiada. W latach 2015 – 2022 działa  w Radzie Muzeum Regionalnego od 2018 w roli przewodniczącego. Uhonorowany za wzbogacanie dziedzictwa kulturowego Jasła i regionu poprzez cenne zbiory przekazane  muzeum.

Zasłużony dla Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Realizator wielu przedsięwzięć tego gremium. Autor licznych artykułów w wydawnictwach  jasielskich. W ostatniej publikacji z 2020 „Był  wśród nas” obszernie wspomina związki Karola Wojtyły vel Jana Pawła II z Jasłem i jego mieszkańcami. „Nic co jasielskie nie jest mi obce” -wyznaje wielokrotnie i daje temu wyraz w publicznych wystąpieniach mówionych i pisanych.

Uhonorowany przez Starostę Jasielskiego w uznaniu za szczególne zasługi w pracy na rzecz upowszechniania i promowania kultury Powiatu Jasielskiego. Twórca Młodzieżowej Rady Powiatu.

Wieloletnia praca zawodowa obfitowała w twórcze  i  samodzielnie realizowane, autorskie przedsięwzięcia. Był zatem realizatorem wielu DNI JASŁA, kierownikiem  Biura Organizacyjnego Festiwalu Kapel Ludowych Śpiewaków i Instrumentalistów  „ Jasielskie Okółki ” i innych akcji.

Czynnie uczestniczył w 1989 roku, przy wsparciu Rządu Stanów Zjednoczonych, we wprowadzeniu  do Polski Baseballu. Był dyrektorem I Mistrzostw Polski Małej Ligi Baseballu organizowanych w Jaśle 9 lipca 1990. Wygrali jaślanie.  Uczestniczył wraz z drużyną jasielską w Mistrzostwa Europy Małej Ligi Baseballu, które odbyły się w dniach 27 lipca do 4 sierpnia 1990 roku w niemieckiej bazie wojsk lotniczych armii amerykańskiej w miejscowości Ramstein k/Kaiserslautern.

Pedagog, dziennikarz, animator życia kulturalnego, zwłaszcza  wśród dzieci i młodzieży. Działacz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, przez jakiś czas prezes Zarządu Powiatowego TOD w Jaśle. w 2019 otrzymał medal 100 lecia TPD.

W 2019 nominowany przez redakcję Gazety codziennej „Nowiny” do tytułu Osobowość Roku 2019 w kategorii Działalność społeczna i charytatywna

Zadatkiem jego niekonwencjonalnych działań  była edukacja w Państwowym Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Krakowie. Praca dyplomowa pisana  w 1974 pod kierunkiem dr Jacka Wodza została oceniona jako bardzo dobra. Oto jej temat: „Zaspokajanie i rozwijanie potrzeb kulturalnych młodzieży na zajęciach pozalekcyjnych. Na podstawie szkół jasielskich”.   Potem  były studia na Uniwersytecie Śląskim - Filii w Cieszynie, gdzie uzyskał  w 1979 tytuł magistra pedagogiki. Temat pracy dyplomowej „Rola kulturotwórcza działalności Jasielskiego Domu Kultury” (na podstawie badań  w latach 1978 - 1979). Promotor dr Marian Gancarczyk napisał „Pracę magisterską oceniono ogólnie na bardzo dobry podkreślając dokładność, refleksyjny charakter i wielostronny aneks”.

Studia podyplomowe „Zarządzanie i Przedsiębiorczość w Oświacie” firmowane przez Akademię Ekonomiczną imienia Karola Adamieckiego  w Katowicach kończyła w 2001 praca dyplomowa na temat: „Promocja placówki kulturalnej w środowisku lokalnym” pisana na podstawie doświadczeń z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle pod kierunkiemdr Janusza Trawki. Została oceniona jako bardzo dobra.

Doskonalił także, formalnie, swój warsztat dziennikarski. Posiada I stopień specjalizacji w zakresie organizacji i zarządzania oświatą. Jako pierwszy w powiecie jasielskim uzyskał, po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego  - 23 marca 2001, stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. Bogaty  aneks dokumentacji tego postępowania jest swoistą kroniką działalności Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, jego sieci wsparcia i oceny pracy ZD jako dyrektora.

Pracowite życie zawodowe urozmaica licznymi zainteresowaniami hobbystycznymi. Członek wrocławskiego HOBBY CLUBU. Zgromadził przekazaną Muzeum Regionalnemu liczną kolekcję szklanek z nadrukami okolicznościowymi. Zebrał mnóstwo regionaliów; pamiątkowych proporczyków, plakietek, znaczków, unikalnych druków, rozmaitości  i dziwności.

Godnym zauważenia jest zbiór autografów ludzi powszechnie znanych w kraju i na świecie. Są oczywiście w  tej kolekcji podpisy gwiazd teatru, filmu, estrady, z którymi  przeprowadzał wywiady, ale i dziesiątki innych. Ozdobą kolekcji są własnoręczne dedykacje,  między innymi, Stanisława  Grochowiaka, Tadeusza Kantora, Czesława Miłosza, Wisławy  Szymborskiej, Sławomira Mrożka, Wojciecha Jaruzelskiego, Lecha Wałęsy, Olgi Tokarczuk. Prawdziwymi rarytasami autentyczne podpisy Edmunda Hillarego, Georga Buscha i  Jana Pawła II.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi ( 2004), Brązowym Krzyżem Zasługi (1986) i kilkunastoma rozmaitymi odznakami honorowymi od PCK, PZF, PZER i I, TPD, ZNP  i  innych. Nagroda Zarządu Województwa Podkarpackiego za całokształt  działalności w dziedzinie upowszechniania kultury (2002),Medal Komisji Edukacji Narodowej (2002), Nagroda Ministra Edukacji Narodowej (1988) ( 2006 ), Nagroda Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (2002). Ceni bardzo  odznakę ”Zasłużony  Działacz Kultury” (1984), odznakę ”Przyjaciel Dziecka” (1988) odznakę  „Za zasługi dla Województwa Krośnieńskiego” (1988),  Złoty Krzyż  „Za zasługi dla ZHP”  (1994), medal Imienia  Dr Henryka Jordana” (1995) i  honorowy tytuł  „Zasłużony dla Stowarzyszenia Miłośników Jasła i  Regionu Jasielskiego” (1996), WHO’ S WHO W POLSCE STRONA 361

Jego uświadomioną samorealizacją kieruje myśl Leonarda da Vinci:”Zostawiajmy po sobie dobre imię i trwałą pamięć wśród śmiertelnych , aby nasze życie nie przeszło nadaremnie."

Zbysiu
Zbysiu                                                           Zbigniew


Mama Janina                                           Tata Antoni

ruiny domu rodzinnego mamy
Ruiny domu rodzinnego mamy przy ulicy Piotra Skargi


Cała rodzina przy odbudowie domu przy ulicy Piotra Skargi


Pierwszy wóz Zbyszka z rodzicami w pobliżu domu przy ulicy Asnyka

 

Copyright © 2010 - Zbigniew Dranka
All Rights Reserved

Webmaster: LookMedia - Jasło